Projekt Vesmír
V průběhu letošního roku jsme pracovali s páťáky na projektu Vesmír. Podařilo se nám propojit přírodovědu, matematiku, jazyk český a výtvarnou výchovu.
V přírodovědě se děti dozvěděly, co je součástí sluneční soustavy, proč se střídá den a noc, proč se mění roční období a jak je to s fázemi Měsíce. Součástí byly i prezentace informací k jednotlivým planetám. V matematice jsme počítali příklady a spojením správných výsledků nám vycházela souhvězdí. Souhvězdí a planety žáci malovali také ve výtvarné výchově. V jazyce českém vytvářeli myšlenkové mapy, zkoumali vlastnosti jednotlivých znamení, četli texty zaměřené na vesmírnou tematiku.
Vhodným doplněním byl i program mobilního planetária a exkurze do Planetária v Ostravě. Z celého projektu si děti vytvořily tematické portfolio s jednoduchým názvem Vesmír.
20. 5. 2015    Martina Churavá
Párty se zdravou pětkou
Nezvyklým způsobem strávili žáci 2. stupně středeční dopoledne. Absolvovali vzdělávací program Nadačního fondu Albert zaměřený na zdravou výživu. První část byla spíše teoretická. Dozvěděli se v ní, jaké formy a množství sacharidů, bílkovin, tuků, vlákniny, aj. by naše jídlo mělo obsahovat. Pomohl tomu názorný barevný talíř. Také zkoušeli nahradit velmi tučné složky jídla zdravějšími alternativami.
V další části si ve skupinkách prakticky vyzkoušeli 5 receptů: Andělské pohlazení, Moje chito (havajská limonáda), Indiánské léto, Zeleninové chňapky s dipem a Červenobílou stonožku. Vše, co si připravili, mohli na závěr sníst, což byla jedna z nejlepších částí programu.
Děkujeme paní Keprtové z Poradny zdraví, že nás tímto programem provedla a alespoň některé žáky inspirovala k úpravě jídelníčku a k vyzkoušení nových receptů.
20. 5. 2015    Martina Churavá
Švihadlová princezna, Švihadlový princ
12. května se uskutečnila v hodinách TV soutěž v přeskocích přes švihadlo po dobu jedné minuty v 1. - 5. třídě. Titulem Švihadlový princ se pyšní: M. Hobler ( 1. tř. ), A. Sekáč ( 2. tř. ), J. Bližňák ( 3. tř.), O. Švejnoha ( 4. tř. ), F. Noga ( 5.tř. ). Titulem Švihadlová princezna se pyšní: B. Bargelová ( 1. tř. ), M. Halaxová ( 2. tř. ), A. Sádovská ( 3. tř. ), P. Lisnerová ( 4. tř. ), M. Nápravníková ( 5. tř. ). Blahopřejeme.
12. 5. 2015    Jitka Chytilová
Jarní koncert sborů
Před nedělním Dnem matek jsme zazpívali v loučenském Skleníku. Beruška MŠ Loučná nad Desnou a Klubíčko s Loučňáčkem ZŠ Loučná nad Desnou poslali z jeviště kulturního domu posluchačům a zejména posluchačkám kytičku písniček. Více informací a fotografie můžete najít v sekci Pěvecké sbory/Zažili jsme.
7. 5. 2015    Petr Lukáš
Zlatý list
Už poněkolikáté nám květen začal přírodovědnou soutěží Zlatý list. Počasí nám přálo, takže jsme se s úsměvem mohli vydat s partou 12 dětí do Šumperka zasoutěžit si v praktických znalostech z botaniky, zoologie, geologie, ekologie, aj.
Celá akce probíhala v oblasti Nových Domků, konkrétně u osady Tulinka. Za mladší kategorii (4.-6. tř.) soutěžili: David Dvořák, Štěpánka Pupíková, Eliška Pokorná, Monča Nápravníková, Kristýna Sládková a Kuba Pur. Ve starší kategorii (7.-9. tř.) nás reprezentovali: Petra Polcrová, Terka Bližňáková, Lucka Strnadová, Vojta Svatoň, Eva Svedková a veteránka v této soutěži Terka Švestková.
V mladší i starší kategorii naše družstva obsadila 8. místo. Gratulujeme!
5. 5. 2015    Martina Churavá