Páťáci ve výtvarce
Počasí nám příliš nepřálo, ale ani to nás neodradilo v cestě za sběrem malých klacíků a větviček popadaných mezi stromy, které žáci využijí k příštímu tvoření. Dnes se v dětech probudil i stavitelský um a žáci se vrhli do staveb domečků pro nejmenší obyvatele a hmyz v našem krásném zámeckém parku. Přejeme jim příjemné živobytí v nových staveních.
16. 9. 2021    Šárka Charvátová
Od zrníčka ke chlebu - výmlat a oslava dožinek
Na políčku bylo opět živo. Naučili jsme se mlátit obilí cepem, zrníčka se jen sypala. Na ručním fukaru jsme oddělili zrno od plev a úroda se teď suší pod střechou. Svoje síly jsme spojili při přípravě pole k dalšímu využití. Slámu jsme využili na střechu našich bunkrů a vytvořili dva nádherné dožínkové věnce. Závěrečným rituálem a tancem jsme poděkovali všem zúčastněným lidem za pomoc a přírodě za dobrou úrodu. Jsme moc rádi, že jsme spolu mohli strávit dva pěkné dny prací i zábavou.
9. 9. 2021    Magda Komárková
Víte, jak dělají netopýři?
Bylo 18:00, čas večeře a my jsme s nadšením, pinzetou a za spokojeného mlaskání servírovali masité červíky do hladových tlamiček netopýrů. Abychom si ale nemysleli, že to s tím obstaráváním potravy mají příliš jednoduché, zkusili jsme se během hry vžít do netopýřího kožíšku a jeden takový lov si vyzkoušeli. A snadné to doopravdy nebylo. S kamerami jsme ještě nakoukli do jeskyní a za okenice na návštěvu těch domáčtějších. Konečně se setmělo a my jsme se mohli vydat po stopách i nestopách místních netopýrů. A jak že vlastně dělají? Zní to, jako když spousta malých kapek deště dopadá na parapet a je to moc hezké.:)
8. 9. 2021    Anita Bučková
Pernštejni u nás
Kým vším byl Leonardo da Vinci jsme se dozvěděli prostřednictvím divadelního představení. Naši pozornost ale také poutaly podivuhodné stroje okolo celé naší tělocvičny. Těšili jsme se, až si je budeme moci prohlédnout a vyzkoušet. Obdivovali jsme také sbírku menších modelů, které nám popisoval jeden z herců. Někteří žáci si mohli vyzkoušet, zda se dá postavit most pouze z dřevěných kolíků.
Uhodnete z obrázků, k čemu vynálezy sloužily?
7. 9. 2021    Milena Rudolfová
Litovelským Pomoravím
Přechod na druhý stupeň šesťákům přinesl také exkurzi po Litovelském Pomoraví. Své tajemství nám odhalilo samotné město Litovel a okolní lesy. Po prohlídce města jsme si vyběhli desítky schodů na radniční věž.
Velkým zážitkem pro nás byla návštěva Muzea akordeonů, harmonik a kuriozních hudebních nástrojů. Uvítal nás a provedl samotný sběratel a majitel sbírky pan J. Sedláček, který nám také zahrál na akordeon.
3. 9. 2021    Milena Rudolfová