Advent v papírně
A jdeme do letošního finále – Loučňáček a TapTýda v losinské papírně. Loni jsme to nestihli, tak si nás pořadatelé zamluvili rok dopředu. Nemohli jsme je zklamat. Letos jsme byli požádáni, abychom koncert natáhli na hodinu a půl. Samozřejmě jsme s chutí vyšli vstříc.
Loučňáček zahájil svým netradičním příchodem a rychle naladil publikum do adventního klidu, TapTýda ve stejném duchu navázala. Lidé si užívali muziky a intenzívně prožívali melodie i texty interpretované oběma sbory. Ani po hodině a půl se jim nechtělo odcházet. Ani my jsme nespěchali a rádi se ještě chvilku zdrželi. Věděli jsme, že je to naše poslední letošní zpívání. Dozněly poslední tóny a my jsme odcházeli s dobrým pocitem a svátečně naladěni. Snad ve stejném rozpoložení mířili ke svým domovům také posluchači. Díky za společný zážitek.
15. 12. 2019    Petr Lukáš
Vánoční Šumperk s TapTýdou a Literou
Vyzdobené náměstí u šumperské radnice, venkovní stage, šikovný zvukař, stánky, děti z MŠ Borůvka ze Šumperka, pěvecký sbor TapTýda a kapela Litera – reprezentanti Loučné nad Desnou. Tolik stručná charakteristika na úvod.
TapTýda naplánovala adventní zpívání z různých úhlů pohledu. Dotkli jsme se nejrůznějších hudebních stylů – gospel, jazz, pop, rock, folk i klasika. Těšilo nás, že nám šla moc pěkná odezva od zaplněného náměstí. Děkujeme.
Pak nastoupila další loučenská „squadra“ – kapela Litera. Také se činila, seč mohla. Již při třetí písničce se ke slovu přihlásil neplánovaný liják. Přesto lidé vydrželi a dohráli jsme celý set. Byl to pěkný večer.
14. 12. 2019    Petr Lukáš
Koncert doma
Nebylo toho málo, co jsme s našimi zpěváky a muzikanty za ten rok stihli. Dosti jsme toho nazpívali, zahráli i najezdili. O to více si ceníme toho, že můžeme pobýt s nejbližšími. Beruška, Klubíčko, Loučňáček i TapTýda přišla na jeviště popřát pěkné svátky a poděkovat za celoroční přízeň a spolupráci.
Je příjemné pozorovat, jak nám děti rostou – hudebně i lidsky, někteří i moderátorsky (ano, Kubo a Danku, to bylo na vás – díky). Dostává se nám zajímavých příležitosti a nabídek, máme kolem sebe řadu muzikantů, kteří nás zvou ke spolupráci. Jsme za to vděčni. Bude to jistě tím, že máme kolem sebe v dětech i dospělých parťáky k pohledání. A na to jsme pyšní.
Ještě toho máme před sebou mnoho. Hned v lednu začneme chystat nový repertoár a budeme se těšit na viděnou zase na jaře. Přejeme vám klidné svátky a zdravý a úspěšný rok.
13. 12. 2019    Petr Lukáš
Senát ČR a výstava Čas zrání
Nestává se to často, abychom dostali pozvání k účinkování v senátu a navíc tam mohli vystavit výtvarné práce našich žáků. To vše se nám přihodilo díky senátorovi Miroslavu Adámkovi a šumperskému Pontisu, který vymyslel báječnou věc – vyfotit velkoformátové portréty svých klientů. Naši žáci k tomu tvořili výtvarná dílka. Sbory Loučňáček a TapTýda přivezly hudební program na vernisáž uvedené výstavy. Naše školička o sobě dala vědět i ve stověžaté...
Po koncertě jsme měli možnost prohlédnout si budovu senátu a strávit nějaký čas v jednacím sále. Při tom se naše děti zajímaly o to, jak vlastně probíhají jednání a co dělají senátoři. Pan Adámek jim na vše trpělivě odpovídal a vysvětloval. Děkujeme za celý den, za chutný oběd, za možnost vystoupit a prezentovat se i za bezpečnou přepravu do Prahy a zpět.
10. 12. 2019    Petr Lukáš
Rozsvícení vánočního stromu v Loučné nad Desnou
Také letos měl Loučňáček s TapTýdou tu čest účastnit se tradiční slavnosti. Jsme rádi, že jsme mohli zazpívat v místním cyrilometodějském kostele. Bylo pro nás krásným dárkem, kolik posluchačů se sešlo a jak přijímali námi zpívané písničky. Oba sbory zaměřily svůj repertoár do oblasti duchovní hudby. Je dobré se zaposlouchat a přibrzdit v předvánočním shonu. Snad se nám podařilo ctěnému publiku zařídit příjemných čtyřicet minut života.
Později jsme se přesunuli k vánočnímu stromu a zapěli suitu známých písniček a koled. O rytmiku se nám vydatně postaraly kapky deště. My jsme se však nedali a spolu se sboristy i zpěváky z lidu statečně dozpívali většinu skladeb ze zpěvníčků, než se nám úplně rozmočily. Stromeček se rozzářil do tmy a my jsme se vydali do Skleníku či ke stánkům. Jen já jsem šel vysušit harmoniku...
7. 12. 2019    Petr Lukáš