Hudba bez hranic
Tradiční festival Hudba bez hranic v Dolních Studénkách i letos navštívila řada velkých orchestrů i menších těles nejrůznějšího zaměření. Zněla nejen muzika, ale bylo možné zatleskat také tanečníkům, mažoretkám a dalším skupinám, které přišly předvést své umění. Jedním z pozvaných těles byla také naše TapTýda. Kromě toho, že jsme v hlavním večerním programu spolu s Ariettou ze ZUŠ Mohelnice doplňovali Dechový orchestr Zábřeh při produkci Filmové hudby II, měli jsme možnost vystoupit v samostatném bloku a předvést, co v nás dřímá. Pod bedlivým dohledem Slunce a jednoho malého fanouška přímo na jevišti jsme předvedli program ve stylu od Bacha po Vlacha, který se setkal s příznivou odezvou. Děkujeme za potlesk.
Přišel večer a my, opět mírně rozechvělí, nastoupili za skvělý zábřežský orchestr. Taktovka Lubomíra Vepřka se míhala v záři reflektorů v přesných tempech a celé více jak stohlavé těleso spolehlivě vedla až k závěrečnému bouřlivému potlesku. Byl to další zážitek, na který se nezapomíná. Zmiňme ještě našeho člena Kubu Fredie Vyskočila, který opět řádně rozvášnil publikum zdařilou interpretací Bohemian Rhapsody od skupiny Queen. Vážíme si pozvání i možnosti spolupracovat na tak velkém hudebním projektu.
Ze srdce děkuji všem TapTýďanům, kteří o Loučné nad Desnou opět dali řádně vědět. Snad jste si i vy, posluchači, odnášeli pěkný pocit z muziky. Tak na slyšenou v pátek 28.06.2019 v Mohelnici!
22. 6. 2019    Petr Lukáš
Koncert filmové hudby II.
Stalo se to naší TapTýdě již podruhé. Pan dirigent zábřežského dechového orchestru Lubomír Vepřek nám nabídl spolupráci při velkém projektu s názvem Koncert filmové hudby II. v rámci Notování Zábřehem. Taková nabídka se samozřejmě neodmítá. Bylo nám ctí se všeho toho hemžení aktivně zúčastnit. Pustili jsme se tedy do studia černých kuliček v pěti linkách odborně zvaných noty. Po několikatýdenním snažení nám ty notičky začaly dávat smysl a dokonce se začala ozývat muzika. A co teprve po společných zkouškách s orchestrem. Už ty pro nás i spolupracující mohelnickou Ariettu byly velkým zážitkem.
A pak přišel den D. Hned po ránu TapTýda dorazila na náměstí na zvukovou zkoušku. Velká venkovní stage, rozlehlé náměstí, zvukař–profík Radek Jandík se svým týmem. Bojovali jsme s větry, které si pohrávaly s plastovými židlemi na náměstí, pak začaly z dlouhé chvíle převracet pulty a odnášet přístřešky a nebylo jim zatěžko bavit se trháním zadní plachty na velkém jevišti. My jsme se však nedali a vytrvale zkoušeli a zvučili. Přiznám se, že jsem zažíval koncert mistrů zvuku už od rána. Nejen že všech čtyřiašedesát „šavlí“ bylo plných, ony byly navíc vzácně uspořádané a lahodně znějící. Není jednoduché vše nazvučit tak, aby nic netrčelo, bylo přirozeně slyšet a panoval vzájemný soulad všech zvuků instrumentálních i vokálních. Klobouk dolů, mistře zvukaři.
Od 16 hodin se rozběhl program. Vystoupila řada souborů a nechyběla ani TapTýda. Oproti loňsku s námi letos hrála naše kapela a zpěváci i muzikanti si náramně užili těch společných pětatřiceti minut na velkém jevišti. Měli jsme radost, že lidé na náměstí s námi spolupracovali a na závěr nám řádně zatleskali.
Co ovšem vypuklo po osmé hodině večerní, to se prostě popsat nedá, to se musí zažít. Náměstí se zaplnilo, orchestr se rozezněl a sbory se rozezpívaly. Dostali jsme letos více prostoru a hned první sborová skladba z filmu Schindlerův seznam dojala diváky. Koncert byl stylově velmi bohatý a rozmanitý. Navíc stále gradoval, což vnímalo i početné publikum (údajně až 6000 lidí) a dávalo to řádně najevo. K celkovému vyznění koncertu přispěl i náš Kuba Freddie Vyskočil, který se úspěšně vžil do role člena hudební skupiny Queen a poměrně zdařile o tom přesvědčil i ctěné publikum. To po provedení skladby Bohemian Rhapsody neváhalo povstat a odměnit výborně hrající orchestr, sólistu i sbory potleskem vestoje.
Celý koncert byl pro nás neskutečně silným zážitkem. Těžko se to vkládá do písmen, ale když před vámi stojí několik tisíc nadšených aplaudujících lidí, je to nepopsatelně povznášející.
Dovolte mi ještě jeden osobní dodatek. Jsem hrdý na naše zpěváky a muzikanty. Skvěle reprezentují školu a obec, je na ně spolehnutí nejen v oblastech hudebních, ale především spolehlivě fungují jako lidé. Je mi ctí být součástí takové „tlupy“. Děkuji!
8. 6. 2019    Petr Lukáš